Night Castle
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Night Castle

Το καλύτερο forum τρόμου στην Ελλάδα!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Απόψεις περι θρησκείας

Πήγαινε κάτω 
+17
Μικρό νταμπίρ
Sensitive Vampire
ClaireReno
Rozario
Dark Princess.
Ireena
Katerina Petrova
Raven
Somnium
Pearl
blood
Cathy Ames
van der Saargon
Dark Lady
Roza di
Nightmare
Ophelia
21 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ophelia
Fallen
Fallen
Ophelia


Δίδυμος Αριθμός μηνυμάτων : 1372
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2010
Ηλικία : 159
Τόπος : House of night

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Damon Salvatore
Atittude: Scary

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Μάης 15, 2010 10:02 pm

Εδώ μπορείτε να εκφράσετε τις θρησκευτικές σας πεποιθήσεις..... Πιστεύετε στο Θεό; Ποια είναι η άποψη σας για τους "εκπροσώπους" του; Είναι η εκκλησία διεφθαρμένη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://nightcastle.board-directory.net
Nightmare
Lycan
Lycan
Nightmare


Δίδυμος Αριθμός μηνυμάτων : 484
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010
Ηλικία : 547
Τόπος : Sin City

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Victor,Jasper Cullen,Bill Compton,Eric Northman
Atittude: Scary

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Μάης 15, 2010 10:08 pm

Πιστευω στο Θεο αλλα συχαινομαι τους εκπροσωπους του ,αυτοι ειναι οι μεγαλυτεροι αμαρτωλοι απο ολους

υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα ειναι λιγες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Roza di
Dark Elf
Dark Elf
Roza di


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 1051
Ημερομηνία εγγραφής : 30/04/2010
Ηλικία : 32

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Εdward Cullen!!!
Atittude: Noble

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Μάης 15, 2010 10:30 pm

και εγω πιστευω στη θρησκεια!αλλα οι εκπροσωποι της ειναι απληστοι,αχορταγοι,οσα λεφτα εισπρατουν (και να μην γελειομαστε) ειναι πολλα δεν δινουν εκει που υπαρχει αναγκη!και αν δινουν ειναι ενα πολυ μικρο μερος!τα θελουν ολα για την παρτη τους...ανω ο θεος ειναι ανιδιοτελεις μας χαρισε τοσα πραγματα κ οι εκπροσωμοι δεν ξερουν πως να τα αξιοποιησουν!εχουμε ακουσει τοσα διεφαρμενα πραγματα για τους παπαδες σκανδαλα με ροζ βιντεο,με χρηματα.που φτανεις να λες τι γινεται?ελεος πια!!!δεν υπαρχει σεβασμος πουθενα κ απο κανενα αυτοι ειναι οι χειροτεροι!αλλα ας μην τους βαζω ολους στο ιδιο καλαθι φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα λιγες!τωρα κοιτανε ολοι πως να αποταμειευσουν λεφτα,να τα παρουν απο το φτωχο για να περνανε ζωη και κοτα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dark Lady
Dark Elf
Dark Elf
Dark Lady


Τοξότης Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 15/05/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : In The Vampire World...

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Zero-kun
Atittude: Scary

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΚυρ Μάης 16, 2010 12:14 am

Θεος δεν ξερω αν υπαρχει και σιγουρα δεν πιστευω σε αυτον....
Κυριως πιστευω οτι ο Θεος ειναι ενα δημιουργημα του ανθρωπου...Σιγουρα η ιδεα να υπαρχει καποιος πιο δυνατος απο εσενα ειναι ανακουφηστικη για πολλους ανθρωπους...Υπαρχει καποιος να σε βοηθησει οταν εισαι απελπισμενος...καποιος που μπορει να εχει δημιουργησει ολα οσα δεν μπορεις να εξηγησεις...Καποιος που μπορει να ακουσει οσα οι αλλοι δεν θελουν να ακουσουν....Και καποιος που μπορεις να κατηγορησεις.:P
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
van der Saargon
Vampire
Vampire
van der Saargon


Λέων Αριθμός μηνυμάτων : 297
Ημερομηνία εγγραφής : 30/04/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : The pits of hell

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Viktor
Atittude: Mean

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΚυρ Μάης 16, 2010 4:55 am

Δεν πιστευω στον Θεο...Γενικα πιστευω στους ανθρωπους και στην προοπτικη να λυσουμε μονη μας ειρηνικα τα προβληματα μας αντι να περιμενουμε απο ενα εξοκοσμο ον να κανει την δουλεια για εμας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cathy Ames
Witch
Witch
Cathy Ames


Παρθένος Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Cullen Residence

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dracula
Atittude: Noble

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΠαρ Ιουν 11, 2010 6:34 pm

Katherine Pierce έγραψε:
Ποια είναι η άποψη σας για τους "εκπροσώπους" του; Είναι η εκκλησία διεφθαρμένη;

Προβοκάτσιιιιι Απόψεις περι θρησκείας 417110
Πλάκα κάνω. tongue
Τείνω στην αθεία. Αν και είμαι χριστιανή δεν μπορώ να διανοηθώ πως ένα όν είναι πιο νοήμον από τον άνθρωπο. Δεν το χωράει ο νους μου. tongue
Πέρα από αυτό, μου αρέσει να ψάχνω νέες θρησκείες και δειλά δειλά αρχίζω και κάνω πρακτική wicca. Σκέτος διαλογισμός ακόμα. Δεν θέλω να έχω καμία αμφιβολία για ό, τι κάνω οπότε θα περιμένω αρκετά...
Η εκκλησία κατά την άποψή μου είναι αρκετά διεφθαρμένη. Δεν είπα ολικά, γιατί υπάρχουν και καλοί πιστοί και παπάδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
blood
Dark Elf
Dark Elf
blood


Ζυγός Αριθμός μηνυμάτων : 123
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : pagkaki

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude:

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 4:22 am

Προβοκάτσιιιιι Απόψεις περι θρησκείας 417110
Πλάκα κάνω. tongue
Τείνω στην αθεία. Αν και είμαι χριστιανή δεν μπορώ να διανοηθώ πως ένα όν είναι πιο νοήμον από τον άνθρωπο. Δεν το χωράει ο νους μου. tongue
Πέρα από αυτό, μου αρέσει να ψάχνω νέες θρησκείες και δειλά δειλά αρχίζω και κάνω πρακτική wicca. Σκέτος διαλογισμός ακόμα. Δεν θέλω να έχω καμία αμφιβολία για ό, τι κάνω οπότε θα περιμένω αρκετά...
Η εκκλησία κατά την άποψή μου είναι αρκετά διεφθαρμένη. Δεν είπα ολικά, γιατί υπάρχουν και καλοί πιστοί και παπάδες.[/quote]


σκεψου μονο οτι ο ανθρωπος χρησιμοποιεί μονο ενα πολυ μικρο μερος του εγκεφαλου του, οποτε, ναι μπορουν να υπαρχουν και πιο νοημον οντα απο μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cathy Ames
Witch
Witch
Cathy Ames


Παρθένος Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Cullen Residence

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dracula
Atittude: Noble

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 5:00 am

^Δεν διαφώνησα, ούτε είπα πως μου φτάνει. Δεν μπορώ να πιστέψω όμως πως ένα ον άυλο στην τελική είναι πιο έξυπνο από τον άνθρωπο. Πες με αυταρχική, ή ψώνιο, πιστεύω όμως πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι μία ασύλληπτη έννοια. Είναι ακόμα εντελώς ανεξερεύνητος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
blood
Dark Elf
Dark Elf
blood


Ζυγός Αριθμός μηνυμάτων : 123
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : pagkaki

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude:

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 5:06 am

το λες και η ιδια, πως απο τι στιγμη που ειναι αυλο δεν μπορει κανεις να πει πως δεν ειναι νοημον η οτιδηποτε, ναι ο ανθρωπινος εγκεφαλος δεν εχει εξερευνηθει πληρως, οπως και αυτο το αυλο που λεμε, δεν εχει εξερευνηθει ουτε στο χιλιοστο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cathy Ames
Witch
Witch
Cathy Ames


Παρθένος Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Cullen Residence

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dracula
Atittude: Noble

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 5:11 am

Φταίει μάλλον το ότι είμαι εγωίστρια. Δεν πίστεψα πως υπάρχει κάτι ανώτερο που μας έδωσε ζωή, μόνο μεταλλάξεις ενός πιθήκου που μας κάναν αυτό που είμαστε. Είμαι της φυσιολογίας. Απλά πιστεύω πολύ στην ιατρική και την γενετική και όλα αυτά... κάτι το οποίο αντιτίθεται στην παιδική μου περιέργεια και την πίστη μου στο μεταφυσικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
blood
Dark Elf
Dark Elf
blood


Ζυγός Αριθμός μηνυμάτων : 123
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : pagkaki

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude:

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 5:18 am

πολυ πιθανων, βεβαια επειδη ουτε εγω ειμαι τοσο της θρησκειας, αλλα της επιστημης, ο ανθρωπος δεν ξεκινησε απο τους πιθηκους αλλα απο μικροοργανισμους(καποιο φυτο, δεν θυμαμαι πιο ειναι) στη θαλασσα. το μεταφυσικο δεν μπορουμε να το απαρνηθουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cathy Ames
Witch
Witch
Cathy Ames


Παρθένος Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Cullen Residence

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dracula
Atittude: Noble

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 5:29 am

Ισχύει το πρώτο. Για το δεύτερο... το μεταφυσικό μπορείς να το απαρνηθείς αν είσαι πχ λογιστής και δεν έχεις φαντασία ίσως...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
blood
Dark Elf
Dark Elf
blood


Ζυγός Αριθμός μηνυμάτων : 123
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : pagkaki

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude:

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 5:33 am

και λογιστης να εισαι, και φαντασια να μην εχεις, δεν θα ασχοληθεις καθολου με ενα τετοιο θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cathy Ames
Witch
Witch
Cathy Ames


Παρθένος Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Cullen Residence

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dracula
Atittude: Noble

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 5:35 am

Κάτσε, δεν κατάλαβα τι εννοείς. Δεν θα ασχοληθεί κάποιος με ποιό θέμα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
blood
Dark Elf
Dark Elf
blood


Ζυγός Αριθμός μηνυμάτων : 123
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : pagkaki

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude:

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 5:37 am

αν καποιος δεν εχει φαντασια, δεν θα ασχοληθεί καθολου περι αυλων οντων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cathy Ames
Witch
Witch
Cathy Ames


Παρθένος Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Cullen Residence

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dracula
Atittude: Noble

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 5:41 am

Α, ναι. Πράγματι. Ωστόσο, είναι κάποιοι, που και καθόλου φαντασία να μην έχουν, κάποια στιγμή στην ζωή τους νιώθουν κάτι, μία μικρή προσέγγιση του μεταφυσικού μετά από κάποια παράξενη εμπειρία ή κάτι τέτοιο. Πολλοί από αυτούς απλά τρομάζουν, ή επιλέγουν να το ξεχάσουν, ή να πουν πως είναι της φαντασίας τους... (φαντάσου, αυτοί που δεν έχουν φαντασία λένε πως είναι της φαντασίας τους)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
blood
Dark Elf
Dark Elf
blood


Ζυγός Αριθμός μηνυμάτων : 123
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : pagkaki

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude:

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 5:44 am

οποτε καταληγουμε στο οτι υπαρχουν κι αλλα νοημον οντα....εκτος απο εμας...!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pearl
Witch
Witch
Pearl


Ζυγός Αριθμός μηνυμάτων : 767
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Mystic Falls

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Damon Salvatore, Vampire Lestat
Atittude: Scary

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΚυρ Ιουν 13, 2010 11:11 pm

Προσωπικά πιστεύω οτι κάτι ανώτερο υπάρχει. Δεν ξέρω αν είναι ο δικός μας ο Θεος ή κάτι τελείως διαφορετικό. Αλλά πιστεύω οτι κατι υπάρχει.
Δεν πιστεύω στην εκκλησία και στους νόμους ή τις εντολές των ευαγγελίων. Πιστεύω πως όλα αυτά γράφτηκαν απλά και μόνο για να μην επικρατεί αναρχία στον κόσμο και να κατευνασθούν ζωώδεις συμπεριφορές!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
blood
Dark Elf
Dark Elf
blood


Ζυγός Αριθμός μηνυμάτων : 123
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : pagkaki

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude:

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΚυρ Ιουν 13, 2010 11:15 pm

τα ευαγγελια γραφτηκαν γιατι ο κοσμος ειχε και εχει αναγκι να πιστευει σε κατι, απλα του εδιναν κατι στο οποιο μπορει να πιστευει, μακαρι να ειχε περισσοτερη φαντασια να πιστευει σε κατι αλλο....παντως υπαρχουν και πιο νοημων οντα....σωστα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Somnium
Dark Elf
Dark Elf
Somnium


Ζυγός Αριθμός μηνυμάτων : 1039
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2010
Ηλικία : 1013
Τόπος : Night Castle

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Hiou Shizuka
Atittude: Scary

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΠαρ Ιουν 18, 2010 10:54 pm

Δεν πιστεύω σε κάτι ιδιαίτερο... Και κυρίως σε έναν Θεό ή σε μια Θεά ή κάτι τέτοιο. Όσο άσχημο κι αν φανεί σε όσα μέλη του φόρουμ πιστεύουν , είμαι της άποψης " Ποιος είναι εκείνος που θα κρίνει εμένα;".

Ο Χριστιανισμός ως θρησκεία πραγματικά δε μου λέει τίποτα. Η Εκκλησία στο μεγαλύτερο μέρος της είναι σαν το Βατικανό την εποχή του Μεσαίωνα και χειρότερα. Όχι πως δεν υπάρχουν άνθρωποι που είναι εντάξει. Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Επίσης συμφωνώ με το an ye harm none do what ye will. Νομίζω έγινα αρκετά κατανοητή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Raven
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Raven


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 12430
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Fairytale

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Eric Northman
Atittude: Kind

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΤρι Ιουλ 06, 2010 10:36 pm

Γενικά πιστεύω πως κάτι πρέπει να υπάρχει, κάτι ανώτερο, άλλα δεν ξέρω αν είναι ο Θεός όπως υπάρχει μέσα στη χριστιανική θρησκεία και μάλλον δεν είναι...
Επίσης είμαι της γνώμης πως οι 'εκπρόσωποι' είναι στην πλειονότητα διεφθαρμένοι, αν και φυσικά υπάρχουν και μερικοί, ένα μικρό μέρος θα έλεγα που δεν είναι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Katerina Petrova
Dark Elf
Dark Elf
Katerina Petrova


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 5409
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : mystic fall

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: christian ozera, damon salvatore
Atittude: Noble

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΤετ Ιουλ 07, 2010 3:12 am

εγω δεν ξερω αμα υπαρχει θεοσ.....!!!εννοω πως δημιουργηθηκε ο ιδιοσ???

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ireena
Vampire
Vampire
Ireena


Ζυγός Αριθμός μηνυμάτων : 330
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 191
Τόπος : Southern

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Edward Cullen
Atittude: Noble

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 28, 2010 9:28 am

Εγώ πιστεύω πως όλες οι θρησκείες εκμεταλλεύονται αρχέγονα ερωτήματα του ανθρώπου για τη ζωή και τον θάνατο.
Οσο αφορα τον χριστιανισμό τωρα, μου φαινεται πως αποτελεί ένα πολυ βολικό εξουσιαστικό μοντέλο οργάνωσης της καθημερινότητας. Η ηθική του ταιριάζει απόλυτα στις καταπιεστικές δομές της κοινωνίας. Υποδουλώνει την κριτική σκέψη (πίστευε και μη ερεύνα), διαστρευλώνει την σεξουαλική συμπεριφορά, υποβαθμίζει τον ρόλο της γυναίκας, λογοκρίνει και καλλιεργεί τον ατομικισμό, τον ρατσισμό και τον εθνικισμό.
Δεν θελω να αναφερθώ πιο συγκεκριμένα για τους παπάδες και την Εκκλησια γιατι μαλλον θα γράψω ολόκληρο δοκήμιο (εχω και έμπνευση...)....

Οι θρησκειες ειναι σαν τις πυγολαμπίδες...
....Θέλουν σκοτάδι για να λάμψουν.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Katerina Petrova
Dark Elf
Dark Elf
Katerina Petrova


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 5409
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : mystic fall

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: christian ozera, damon salvatore
Atittude: Noble

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 28, 2010 7:03 pm

πωωωω......μαγευτηκα τωρα......


'' χειρικτοτημα'' !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ireena
Vampire
Vampire
Ireena


Ζυγός Αριθμός μηνυμάτων : 330
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 191
Τόπος : Southern

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Edward Cullen
Atittude: Noble

Απόψεις περι θρησκείας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απόψεις περι θρησκείας   Απόψεις περι θρησκείας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 28, 2010 8:53 pm

σιγα...

δεν ξερω.. ολα αυτα περι θρησκειας απλα τα σιχαινομαι... κατι υποκριτες που πανε στην εκκλησια και το παιζουν τιμιοι, αγαθοι και δεν ξερω και γω τι αλλο, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι λαμογια, συντιρητικοι, κατινες... ΒΡΕ ΟΥΣΤ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απόψεις περι θρησκείας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Night Castle :: Γενική Θεματολογία :: Η Κρύπτη...-
Μετάβαση σε: