Night Castle
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Night Castle

Το καλύτερο forum τρόμου στην Ελλάδα!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Διαφορετικότητα

Πήγαινε κάτω 
+9
Pearl
Maraki Death
Lorsnoxp
AЯianЯhod.ЬЩ.22
paramu8enia
Raven
Amaranth
Broken Angel
Sensitive Vampire
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Sensitive Vampire
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Sensitive Vampire


Τοξότης Αριθμός μηνυμάτων : 11982
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : it's a secret!!!

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: damon salvatore, edward cullen, kristian ozera, adrian ivashkof
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΚυρ Νοε 20, 2011 7:45 pm

Τι πιστευετε για τους ανθρωπους?
πρεπει να ακολουθουν παντα την μαζα?
η μηπως οχι?

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Broken Angel
Witch
Witch
Broken Angel


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2643
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : in my world

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: edward cullen
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΚυρ Νοε 20, 2011 9:20 pm

Δεν νομίζω ότι είναι πολύ καλό να ακολουθούν πάντα τη μάζα...είναι αλήθεια ότι για να δημιουργηθεί για παράδειγμα μια παρέα θα πρέπει να υπάρχουν κοινά ενδιαφέροντα και τα άτομα να μοιάζουν μεταξύ τους αλλα και πάλι θα πρέπει να έχουν και μια προσωπικότητα και να μην είναι ότι και οι άλλοι...αυτό είναι που σε κάνει και διαφορετικό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sensitive Vampire
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Sensitive Vampire


Τοξότης Αριθμός μηνυμάτων : 11982
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : it's a secret!!!

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: damon salvatore, edward cullen, kristian ozera, adrian ivashkof
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2011 4:34 am

φυσικα και μια παρεα πρεπει να εχει καποια κοινα χαρακτηριστικα, αλλα αυτο δεν ειναι και απαραιτητο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Amaranth
Lycan
Lycan
Amaranth


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2751
Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2011
Ηλικία : 26
Τόπος : Night Castle

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude: Mean

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2011 4:35 am

Διαφορετικότητα 430499
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Raven
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Raven


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 12430
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Fairytale

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Eric Northman
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2011 4:59 am

Διαφορετικότητα 430499 δεν είναι αναγκαίο να έχεις πολλά κοινά με αυτούς στην παρέα.

Η γνώμη μου για τη διαφορετικότητα είναι ότι είναι καλό να είναι κάποιος διαφορετικός, αρκεί μόνο να το νιώθει και να μην το κάνει απλά και μόνο για να τραβήξει την προσοχή. Και φυσικά να μην ξεπερνάει καποια όρια με το να είναι διαφορετικός. Πιστεύω ότι δεν είναι ανάγκη να ακολουθεί κάποιος τις μάζες γιατί σε πάρα πολλές περιπτώσεις, οι μάζες είναι αυτές που έχουν άδικο. Έτσι κι αλλιώς, δεν έχει ενδιαφέρον να είναι όλοι ίδιοι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sensitive Vampire
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Sensitive Vampire


Τοξότης Αριθμός μηνυμάτων : 11982
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : it's a secret!!!

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: damon salvatore, edward cullen, kristian ozera, adrian ivashkof
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2011 5:04 am

σωστα... ο καθενας ειναι κατι διαφορετικο. μια διαφορετικη προσωπικοτητα, η οποια μεσα απο εμπειριες μαθαινει και ωριμαζει...
με το να εισαι ενα με την μαζα, χανεις την προσωπικοτητα σου... ξεχνας τα βασικα χαρακτηριστικα που σε χαρακτηριζουν και υιοθετεις αλλα που θα σε κανουν κοινωνικα αποδεκτο...
δεν ξερω κατα ποσο αυτο μπορει να σε κανει και ευτυχισμενο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Broken Angel
Witch
Witch
Broken Angel


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2643
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : in my world

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: edward cullen
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤρι Νοε 22, 2011 6:32 am

Διαφορετικότητα 430499 Διαφορετικότητα 430499...με όλους σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paramu8enia
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
paramu8enia


Δίδυμος Αριθμός μηνυμάτων : 4651
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2011
Ηλικία : 27
Τόπος : Memories

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dean! Kaneki-kun
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤετ Νοε 23, 2011 2:53 am

κια εγω παιδια συμφωνω με αυτο! επειδη το εχω ζησει! για παραδειγμα .. μια φιλη μ δεν με καταλαβαινε καλα και εγω επρεπε να κανω και καλα οτι ειμαι καλα και τα λοιπα!...!! απλα αν τα κανεις αυτα που δεν σε θελουν οι αλλοι απλα χανεις τον εαυτο σου! τον κανονικο εαυτο σου! Διαφορετικότητα 611715
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Amaranth
Lycan
Lycan
Amaranth


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2751
Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2011
Ηλικία : 26
Τόπος : Night Castle

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude: Mean

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤετ Νοε 23, 2011 3:02 am

εγω στο σχολειο δεν εχω παρεες απο την ταξη μου πολυ...δεν ταιριαζουμε!ειναι καποια παιδια αλλα δεν ειμαστε κολληταρια. απο αλλες ταξεις καλυτερα! αλλα μονο με την κολλητη μου συνενοουμε...ειμαστε λιγο διαφορετικες αλλα η μια συμπληρωνει την αλλη πραγματικα ομως!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paramu8enia
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
paramu8enia


Δίδυμος Αριθμός μηνυμάτων : 4651
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2011
Ηλικία : 27
Τόπος : Memories

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dean! Kaneki-kun
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤετ Νοε 23, 2011 3:13 am

θα συμφωνησω μαζι σου εγω μονο με ην ξαδεφη μ και λιγες φιλες μ συνενωνόμαστε.. εε και και με κατι φιλους μου π ειναι αγορια...!! δεν συνενοουμεε με κανεναν αλλον εγψ γενικα προς τις παρεες μ! ;Ρ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Amaranth
Lycan
Lycan
Amaranth


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2751
Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2011
Ηλικία : 26
Τόπος : Night Castle

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude: Mean

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤετ Νοε 23, 2011 3:44 am

και εγω ειναι η παρεα αυτου που μ' αρεσει και προτιμω να κατσω μαζι τους παρα με καποιους αλλους!! οπως καταλαβατε ειμαι αγοροκοριτσο..!χαα, νακατι διαφορετικο!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Broken Angel
Witch
Witch
Broken Angel


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2643
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : in my world

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: edward cullen
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤετ Νοε 23, 2011 5:24 am

Εγώ κάνω παρέα με όλους...και με παιδιά από το τμήμα μου και από αλλα τμήματα και από μεγαλύτερες τάξεις και με αγόρια και με κορίτσια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AЯianЯhod.ЬЩ.22
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
AЯianЯhod.ЬЩ.22


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 5273
Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ηλικία : 32
Τόπος : Lying in my coffin...Buried in a distant tomb of a distant place...away from unwanted eyes...

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Louis, Lestat and Dracula
Atittude: Mean

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤετ Νοε 23, 2011 5:35 am

Όλοι υποτίθεται ότι είναι φιλελεύθεροι, όταν στην ουσία σέβονται την διαφορετικότητα θεωρητικά, ενώ πρακτικά την απορρίπτουν ως κάτι ''αφύσικο'' και ''μη φυσιολογικό'' Γιατί όλοι πρέπει να είμαστε ίδιοι και να μας αρέσουν τα ίδια πράγματα για να θεωρούμαστε ''φυσιολογικοί;''

Εγώ λέω πως όσοι είναι διαφορετικοί (είναι, δεν το παίζουν, γιατί αν το παίζουν διαφορετικοί αυτό φαίνεται, αργά ή γρήγορα) είναι μαγκιά τους και καλά κάνουν και ξεχωρίζουν από το πλήθος.

Και να μη τους νοιάζει για το τι λένε οι άλλοι. Ζούμε για εμάς, στο κάτω κάτω της γραφής, όχι για τους άλλους. Αν κάποιος θα σε εκτιμήσει πραγματικά, ως χαρακτήρα και σαν προσωπικότητα, θα σε δεχτεί και θα σε αγαπήσει γι' αυτό ακριβώς που είσαι, όχι για κάτι που παριστάνεις πως είσαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Broken Angel
Witch
Witch
Broken Angel


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2643
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : in my world

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: edward cullen
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤετ Νοε 23, 2011 5:48 am

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου...και ο διαφορετικός είναι ίσως και αυτός που έχει μεγαλύτερη αυτοεκτίμηση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AЯianЯhod.ЬЩ.22
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
AЯianЯhod.ЬЩ.22


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 5273
Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ηλικία : 32
Τόπος : Lying in my coffin...Buried in a distant tomb of a distant place...away from unwanted eyes...

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Louis, Lestat and Dracula
Atittude: Mean

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤετ Νοε 23, 2011 5:49 am

Δεν νομίζω ότι έχει μεγαλύτερη αυτοεκτίμηση, όταν έχει συνεχώς όλους τους υπόλοιπους να του λένε ότι διαφέρει. Για εκείνους το ''διαφέρω'' είναι ίσο με το ''είμαι στην απέξω''
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Broken Angel
Witch
Witch
Broken Angel


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2643
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : in my world

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: edward cullen
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤετ Νοε 23, 2011 6:00 am

Όταν όμως το θεωρεί τιμή του και μαγκιά του που διαφέρει τότε...έχει αυτοεκτίμηση και σίγουρα επίγνωση της αληθινής ταυτότητας κάποιων ατόμων γύρω του...εννοω με τον τρόπο που τον κρίνουν καταλαβαίνει τον πραγματικό τους χαρακτήρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paramu8enia
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
paramu8enia


Δίδυμος Αριθμός μηνυμάτων : 4651
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2011
Ηλικία : 27
Τόπος : Memories

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dean! Kaneki-kun
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤετ Νοε 23, 2011 10:34 pm

Διαφορετικότητα 430499 και με τις δυο σας! tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Broken Angel
Witch
Witch
Broken Angel


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2643
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : in my world

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: edward cullen
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΤετ Νοε 23, 2011 11:33 pm

Αλλα από την άλλη νομίζω ότι η διαφορετικότητα όχι σε συμπεριφορά αλλα σε εθνικότητα ας πούμε κάνει κάποια άτομα να νιώθουν αμήχανα και άβολα επειδή δεν είναι από εδώ...και αυτό είναι άδικο...όπως και όταν βάζουμε όλους τους ανθρώπους σε ένα τσουβάλι...για παράδειγμα ξέρω γω που λες ότι ο τάδε είναι μαύρος άρα κλέφτης...δλδ όλοι οι μαύροι είναι κλέφτες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AЯianЯhod.ЬЩ.22
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
AЯianЯhod.ЬЩ.22


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 5273
Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ηλικία : 32
Τόπος : Lying in my coffin...Buried in a distant tomb of a distant place...away from unwanted eyes...

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Louis, Lestat and Dracula
Atittude: Mean

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΠεμ Νοε 24, 2011 2:05 am

Για το πρώτο σου post έχω να πω ότι, ασχέτως όλων των άλλων, πρέπει να κρατάει κάποιος κοντά του ανθρώπους αληθινούς, που τον δέχονται γι' αυτό που είναι και θα σέβονται αυτό ακριβώς: ότι είναι μοναδικός και διαφέρει από όλους τους άλλους.

Φυσικά και όχι. Οι γενικεύσεις ποτέ δεν είναι κάτι καλό, γιατί συνήθως οδηγούν σε λανθασμένα συμπεράσματα. Σε αυτές τις περιπτώσεις, δυστυχώς, είναι μια πλειοψηφία ίσως που τα κάνει αυτά και τους παίρνει και τους άλλους η μπάλα, αν κατάλαβες τι θέλω να πω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Amaranth
Lycan
Lycan
Amaranth


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2751
Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2011
Ηλικία : 26
Τόπος : Night Castle

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude: Mean

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΠεμ Νοε 24, 2011 2:16 am

Διαφορετικότητα 430499
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sensitive Vampire
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Sensitive Vampire


Τοξότης Αριθμός μηνυμάτων : 11982
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : it's a secret!!!

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: damon salvatore, edward cullen, kristian ozera, adrian ivashkof
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΠεμ Νοε 24, 2011 3:42 am

και εγω μιλαω και κανω παρεα με αρκετα ατομα απο ολες τιε ταξεις.. αλλα λιγα ειναι τα ατομα με τα οποια καταλαβαινοστε απολυτα...

αυτο που λετε οτι ειναι μαγκια ο αλλος να διεφερει, συμφωνω. αλλα να διαφερει με την καλη εννοια... γιατι και ενας φονιας διαφερει, αλλα δεν ειναι μαγκια να σκοτωνεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Broken Angel
Witch
Witch
Broken Angel


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2643
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : in my world

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: edward cullen
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΠεμ Νοε 24, 2011 6:23 am

Ναι argy κατάλαβα τι εννοείς και συμφωνω μαζί σου...και με εσένα εύα συμφωνω! Όντως κι αυτοί διαφέρουν απλά εκεί είναι διαφορετικά...Δλδ οκ συμφωνω ένας δολοφόνος διαφέρει αλλα δεν νομίζω κανένας να τον δεχόταν σε μια παρέα αν ήταν δολοφόνος...όχι πως δεν θα το ήθελαν απλά σε εκείνη την περίπτωση και θα φοβόντουσαν οι γύρω του και δεν νομίζω να το έλεγε με καμάρι ότι είναι δολοφόνος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AЯianЯhod.ЬЩ.22
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
AЯianЯhod.ЬЩ.22


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 5273
Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ηλικία : 32
Τόπος : Lying in my coffin...Buried in a distant tomb of a distant place...away from unwanted eyes...

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Louis, Lestat and Dracula
Atittude: Mean

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΠεμ Νοε 24, 2011 6:38 pm

Όπα, όπα...Εσύ μας πήγες σε άλλα ''χωράφια'' τώρα. Η παραβατικότητα και γενικότερα η παραβατική συμπεριφορά είναι περιθώριο Μιλάω για νορμάλ καταστάσεις. Και ασφαλώς να διαφέρει ο άλλος με ''καλό τρόπο'' Όχι να έχει παρεκλίνουσα συμπεριφορά, ούτε κάτι ακραίο, απλά να είναι διαφορετικός
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lorsnoxp
Spirit
Spirit
Lorsnoxp


Λέων Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2011
Ηλικία : 32

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude:

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΠεμ Νοε 24, 2011 7:03 pm

Δεν έχει να κάνει με το αν κάνεις παρέα με άλλους.

Αλλά αν αυτοί επιδιώκουν την δική σου παρέα.

Όταν είσαι οχλολύδωρος, αλλά ξέρεις να εκτιμάς τους ανθρώπους που χαίρουν εκτίμησης, τότε και μεγάλες παρέες σιγά σιγά θα κάνεις, και μακριά από την μάζα θα μείνεις.

Αυτό που ονομάζεται "αφρόκρεμα" της κοινωνίας δεν είναι 5-10 άτομα αλλά μερικές χιλιάδες.

Απλά είναι σχεδόν αδύνατο να συνοψιστούν όλοι σε μια παρέα για πολλούς λόγους.


Επομένως πρέπει σαν άτομα να έχουμε μεγάλη θέληση και επιρροή απέναντι στους άλλους, να είμαστε χρήσιμοι λόγω των ικανοτήτων και των γνώσεών μας, και να επιλέγουμε ποιοι από όλους όσους θέλουν να μας πλαισιώσουν αξίζουν για κάτι τέτοιο.

Όταν "κυνηγάς" τις παρέες, τότε ακόμα και αν αξίζεις μπορεί να σε απορίψουν.

Το να περάσεις μεγάλα χρονικά διαστήματα μόνος-μόνη σίγουρα δεν είναι ευχάριστο, αλλά μονόδρομος αν θέλεις να θέσεις γερά θεμέλια για την παρέα του αύριο.


Ξεχωρίζουμε για την μοναδικότητα μας... Μα όλοι είμαστε μοναδικοί, διαφορετικοί από τους άλλους!

Τι είναι αυτό που μας κάνει μοναδικούς τόσο όσο και αναγκαίους;
Οι γνώσεις, οι εμπειρίες, η κριτική σκέψη, η επιχειρηματολογία, η συγκράτηση του θυμού κ.α.


Είναι απαράδεκτο άτομα του 21ου αιώνα να μην έχουν άποψη έστω πάνω σε ένα θέμα, να μπορούν να την τεκμηριώσουν και να προσφέρουν θετικά σε μια συζήτηση.
Όσοι δεν το μπορούν ανήκουν στην μάζα.





Αν προτιμώ τις μάζες ή τις κλειστές κοινωνικές ομάδες;

Λατρεύω τις μάζες.

Περνάω όλη μου την ζωή ανάμεσά τους, οπότε δεν έχω άλλη επιλογή.

Οι κλειστές κοινωνικές ομάδες είναι αυτό που θα σε κρατήσει απασχολημένο στο 1/10 της ελεύθερης ζωής σου.
Τον υπόλοιπο καιρό θα πρέπει να συναναστρέφεσαι με την μάζα.

Επομένως οφείλω να ξέρω να χειριστώ έναν από τους πολλούς, πως να συμπεριφερθώ σε έναν από τους λίγους και ποιον εμπιστεύομαι και ποιους απλά γνωρίζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sensitive Vampire
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Sensitive Vampire


Τοξότης Αριθμός μηνυμάτων : 11982
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : it's a secret!!!

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: damon salvatore, edward cullen, kristian ozera, adrian ivashkof
Atittude: Kind

Διαφορετικότητα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαφορετικότητα   Διαφορετικότητα Icon_minitimeΠεμ Νοε 24, 2011 8:42 pm

δεν θα διαφωνησω στο οτι ολοι μας περναμε το μεγαλυτερο μερος της ζωης μας μαζι με την μαζα, αλλα αυτο δεν σημαινει απαραιτητα πως πρεπει να ασπαστεις τις ιδεες τους απλα και μονο για να γινεις αποδεκτος. ναι μεν να υποχωρησεις σε καποια πραγματα αλλα οχι να αλλαξεις κιολας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διαφορετικότητα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Night Castle :: Γενική Θεματολογία :: Περί Ανέμων και Υδάτων-
Μετάβαση σε: