Night Castle
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Night Castle

Το καλύτερο forum τρόμου στην Ελλάδα!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Μαγεία η παναρχαία τέχνη

Πήγαινε κάτω 
+5
apateonakos
Sensitive Vampire
Favole
Κρίστεν
Allison Argent
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Κρίστεν
Fallen
Fallen
Κρίστεν


Σκορπιός Αριθμός μηνυμάτων : 1719
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2012
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Μπέλλα.Κλάους.Ρενεσμέ.Ντέιμον.Λούς
Atittude: Mean

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 26, 2012 4:13 am

Ουάου αυτό πάντως με την μολυβένια πλάκα μου έκανε εντύπωση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Allison Argent
Lycan
Lycan
Allison Argent


Αιγόκερως Αριθμός μηνυμάτων : 1182
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2012
Ηλικία : 677
Τόπος : Νεκροταφιο

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Damon salvatore, Jacob Black, Allison Argent, Klodin, Franki
Atittude: Scary

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 28, 2012 8:19 pm

Όπως λέει και ο τιτλος η μαγεία υπήρχε απο τα πολύ παλιά χρόνια και το απέδειξε το παραπάνω κείμενο οπότε βγάζουμε το συμπέρασμα πως εκείνα τα χρόνια θα χρησιμοποιούσαν και μαύρη και λευκή μαγεία όχι όπως είχαν πεί μια φορά στην εκκλησία οτι υπάρχει μόνο μαύρη μαγεία και είναι του διαβόλου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κρίστεν
Fallen
Fallen
Κρίστεν


Σκορπιός Αριθμός μηνυμάτων : 1719
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2012
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Μπέλλα.Κλάους.Ρενεσμέ.Ντέιμον.Λούς
Atittude: Mean

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 28, 2012 8:33 pm

Allison Argent έγραψε:
Όπως λέει και ο τιτλος η μαγεία υπήρχε απο τα πολύ παλιά χρόνια και το απέδειξε το παραπάνω κείμενο οπότε βγάζουμε το συμπέρασμα πως εκείνα τα χρόνια θα χρησιμοποιούσαν και μαύρη και λευκή μαγεία όχι όπως είχαν πεί μια φορά στην εκκλησία οτι υπάρχει μόνο μαύρη μαγεία και είναι του διαβόλου!

Ναίιι ακριβώς!Η Μαύρη είναι η μαγεία του κακού
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Allison Argent
Lycan
Lycan
Allison Argent


Αιγόκερως Αριθμός μηνυμάτων : 1182
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2012
Ηλικία : 677
Τόπος : Νεκροταφιο

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Damon salvatore, Jacob Black, Allison Argent, Klodin, Franki
Atittude: Scary

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 28, 2012 8:39 pm

Ναι και ο παπάς είπε πως δεν υπάρχει άσπρη μαγεία και παραλίγο να με διώξει γιατι επεμενα ότι υπάρχει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κρίστεν
Fallen
Fallen
Κρίστεν


Σκορπιός Αριθμός μηνυμάτων : 1719
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2012
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Μπέλλα.Κλάους.Ρενεσμέ.Ντέιμον.Λούς
Atittude: Mean

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 28, 2012 8:40 pm

Αλήθεια;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sensitive Vampire
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Sensitive Vampire


Τοξότης Αριθμός μηνυμάτων : 11982
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : it's a secret!!!

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: damon salvatore, edward cullen, kristian ozera, adrian ivashkof
Atittude: Kind

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 25, 2012 11:43 pm

εγώ ξέρω πως σίγουρα δεν πιστεύω στην μαγεία με την μορφή που μας παραουσιάζεται σε ταινίες, ας πούμε.
ξόρκια, κατάρες, ευχές...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Allison Argent
Lycan
Lycan
Allison Argent


Αιγόκερως Αριθμός μηνυμάτων : 1182
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2012
Ηλικία : 677
Τόπος : Νεκροταφιο

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Damon salvatore, Jacob Black, Allison Argent, Klodin, Franki
Atittude: Scary

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 26, 2012 6:00 pm

Ναι και εγω δεν πιστεύω στη μαγεία έτσι όπως παρουσιάζεται στις ταινίες όπως στο The secret Circle και Χάρι Πότερ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κρίστεν
Fallen
Fallen
Κρίστεν


Σκορπιός Αριθμός μηνυμάτων : 1719
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2012
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Μπέλλα.Κλάους.Ρενεσμέ.Ντέιμον.Λούς
Atittude: Mean

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 26, 2012 8:01 pm

Σπόιλερ:

Ναί ούτε εγώ πιστεύω στην μαγεία που παρουσιάζει ο κινηματογράφος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Allison Argent
Lycan
Lycan
Allison Argent


Αιγόκερως Αριθμός μηνυμάτων : 1182
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2012
Ηλικία : 677
Τόπος : Νεκροταφιο

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Damon salvatore, Jacob Black, Allison Argent, Klodin, Franki
Atittude: Scary

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 26, 2012 8:04 pm

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κρίστεν
Fallen
Fallen
Κρίστεν


Σκορπιός Αριθμός μηνυμάτων : 1719
Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2012
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Μπέλλα.Κλάους.Ρενεσμέ.Ντέιμον.Λούς
Atittude: Mean

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 26, 2012 8:05 pm

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apateonakos
Spirit
Spirit
apateonakos


Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2013

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 7:12 pm

η μαγεια υπαρχει ασχολυμε ενα χρονο με τη λευκη αλλα ειναι αρκετα δισκολη σαν τεχνη και ειναι μονο για αυτουσ που μπορουν να ξεχωρισουν το καλο απο το κακο αλλιως σχεδον παντα το ατομο καταληγει στη μαυρη η οποια σχετιζεται αμεσα με το σατανισμο κε σχεδον παντα καταστρεφει το ατομο το οποιο τη χρησιμοποιει στο τελος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
baby vampire
Vampire
Vampire
baby vampire


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 263
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2013
Ηλικία : 570
Τόπος : Στον οίκο της νύχτας.......

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Edward Cullen, Stefan,Damon, κόμης δράκουλας. ......
Atittude: Mean

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 07, 2013 8:31 pm

αληθεια ασχολησε με την λευκη μαγεια;;;!!!

ζηλευω Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 76656 , αλλα ,για εξηγησε μου λιγο, τι ειναι η λευκη μαγεια;;;; hein?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιώνια
Spirit
Spirit
Αιώνια


Ζυγός Αριθμός μηνυμάτων : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2013
Ηλικία : 198
Τόπος : εδω, εκει, παραπερα.....

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: dracula....
Atittude: Kind

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 09, 2013 7:40 pm

baby vampire έγραψε:
αληθεια ασχολησε με την λευκη μαγεια;;;!!!

Για εξηγησε μου λιγο, τι ειναι η λευκη μαγεια;;;; hein?

ναι, τι ειναι;;;;; hein?
εγω δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο ηδος μαγειας!!!! Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 954599 νομιζα οτι ηπαρχει μονο η μαυρη μαγεια η οποια εχει να κανει με τον Διαβολο!!!!!!! Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 579662
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis1818
Warlock
Warlock
Vasilis1818


Δίδυμος Αριθμός μηνυμάτων : 327
Ημερομηνία εγγραφής : 30/04/2011
Ηλικία : 33
Τόπος : Καπου...

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude: Kind

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 12, 2013 7:34 pm

Πιστευω στην μαγεια. Βασικα διαβασα και κατι που ειπατε για την εκκλησια.
Η εκκλησια λεει οτι ή μαγεια ειναι κακη ή ας πουμε οτι ειναι μονο μαυρη.
Δεν αναγνωριζει την μαγεια ως κατι καλο γενικα και για αυτο δεν συμφωνει στο οτι υπαρχει και λευκη μαγεια.

Προσωπικα για εμενα η μαγεια ειτε μαυρη (καλα στην μαυρη ακομη πιο πολυ) ειτε λευκη δεν ειναι καλη.
Βεβαια δεν ξερω γιατι δεν το εχω ψαξει ποτε κι ουτε με εδιαφερει. Βεβαια αν χρησιμοποιεις την μαγεια ΜΟΝΟ για να προστατευτεις εσυ και οχι για να πειραξεις καποιον ή γενικα για κατι διαφορετικο τοτε ειναι καλυτερα.

Το θεμα ομως ειναι οτι στην μαγεια και τα λογια που λες... Σε ποιον απευθυνεσαι? σε ποιον προσευχεσαι και ποιος σου δινει την δυναμη να κανεις οτι ζητησεις? Σιγουρα οχι ο θεος παντως (για αυτους που πιστευουν οτι υπαρχει θεος).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Amaranth
Lycan
Lycan
Amaranth


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2751
Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2011
Ηλικία : 26
Τόπος : Night Castle

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude: Mean

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 13, 2013 3:11 am

Βασίλη, σχετικά με αυτό που είπες, για το που απευθύνεσαι, απευθύνεσαι στη φύση αν δεν κάνω λάθος. Η φύση με τα στοιχεία της, φωτιά, νερό, αέρας, γη, ακόμα και το πνεύμα, σου δίνουν τη δύναμη. Η μαύρη μαγεία δε, σχετίζεται με το σατανισμό γιατί υπάρχει η αντίληψη πως ο Σατανάς δίνει τις δυνάμεις αυτές τις σκοτεινές. Αλλά εγώ πιστεύω και πάλι πως η φύση δίνει αυτές τις δυνάμεις. Εξάλλου, και η φύση εκτός από την ομορφιά που διαθέτει (δηλαδή λεύκη μαγεία, αν το πάμε έτσι), είναι και επικίνδυνη τόσο που μπορεί και να σκοτώσει (δηλαδή μαύρη μαγεία)

Βέβαια, δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το θέμα και δεν ξέρω. Απλά, αυτή είναι μια δική μου θεωρία. Και ίσως υπάρχει και γενικότερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis1818
Warlock
Warlock
Vasilis1818


Δίδυμος Αριθμός μηνυμάτων : 327
Ημερομηνία εγγραφής : 30/04/2011
Ηλικία : 33
Τόπος : Καπου...

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude: Kind

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 13, 2013 6:52 am

Η φυση? πνευμα? τι εννοεις πνευμα και πιο πνευμα? παντως οχι δεν ειναι η φυση γιατι ειχα συζητησει καποτε με μια γυναικα που ηταν μαθητρια "λευκης" μαγειας και μου ειχε πει οτι απευθυνεται στον θεο και στους αγγελους. Πραγμα που δεν πιστεψα αλλα ετσι μου ειχε πει. Η μαυρη δε μου ειπε οτι απευθυνεται στο εντελως αντιθετο... δηλαδη προς τους δαιμονες. Προσωπικα δεν μπορω να πω με σιγουρια γιατι δεν εχω ιδεα αλλα ξαναλεω πως η μαγεια δεν ειναι κατι καλο για να ασχοληθεις θελει σιγουρα τεραστια προσοχη κι αν παει κατι στραβα τι γινεται? δεν τα εμπιστευομαι αυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
baby vampire
Vampire
Vampire
baby vampire


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 263
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2013
Ηλικία : 570
Τόπος : Στον οίκο της νύχτας.......

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Edward Cullen, Stefan,Damon, κόμης δράκουλας. ......
Atittude: Mean

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 13, 2013 5:18 pm

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 430499Εψαξα και ρωτησα για την λευκη μαγεια και διαβασα (και ακουσα , απο τον ιερεα της περιοχης μου) πως δεν εχει καμια διαφορα με την μαυρη. Και τα 2 ειδη μαγειας αναφερονται στον Διαβολο και στους δαιμονες, ακομα κι ας μην το ξερουν αυτοι που χρησιμοποιουν, τη λευκη μαγεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apateonakos
Spirit
Spirit
apateonakos


Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2013

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 16, 2013 8:14 pm

οι παπαδεσ οντωσ αυτο πιστευουν αλλα ειναι λαθοσ καταρχασ στη λευκη μαγεια απευθυνεσε στην ιδια τη φυση και κατ επεκταση στο θεο.οι περισοτεροι τα μπερδευουν γιατι τα ορια αναμεσα στα 2 ειδη μαγειασ ειναι παρα πολυ εφκολο να ξεπεραστουν και εχει γινει απο πολλουσ αλλα απλα ενημερωτικα στη λευκη μαγεια ο σταυροσ ειναι φυλακτο και για τουσ εμπεισουσ υπαρχει κατι που λεγετε επικληση στουσ αγγελουσ!!τωρα για τουσ εξυπνουσ που θα σκεφτουν"μα και οι δαιμονεσ αγγελοι ηταν μηπωσ αναφερει αυτουσ ωσ αγγελουσ?"οι πιο ισχυρεσ κατα τη γνωμη μου επικληση ειναι στουπ αρχαγγελουσ μιχαηλ και γαβριηλ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
baby vampire
Vampire
Vampire
baby vampire


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 263
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2013
Ηλικία : 570
Τόπος : Στον οίκο της νύχτας.......

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Edward Cullen, Stefan,Damon, κόμης δράκουλας. ......
Atittude: Mean

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 18, 2013 3:19 am

Αααα... οκ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apateonakos
Spirit
Spirit
apateonakos


Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2013

Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγεία η παναρχαία τέχνη   Μαγεία η παναρχαία τέχνη - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 18, 2013 6:46 am

α και γιατι καποιοσ ρωτησε η μαυρη απευθυνεται στον ιδιο τον οξω απο δω καθωσ υπαρχουν και ανθρωποθυσιεσ και κατι αλο στη λευκη ισωσ το πιο σημαντικο κοματι ειναι η θεωρια η οποια ειναι τεραστια και απαραιτητη για να προχωρησεισ στο πρακτικο μεροσ και για σου συμβει κατι κακο πρεπει πραγματικα να το προσπαθησεισ :Ρ και οντωσ καλο ειναι να μην ασχολειται οπιοσδηποτε με αυτην
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μαγεία η παναρχαία τέχνη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Η Μαγεία παραμένει
» Η Μαγεία Του Τόξου
» Η Μαγεία παραμένει
» Μαύρη Μαγεία => Ιστορίες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Night Castle :: Γενική Θεματολογία :: Η Κρύπτη...-
Μετάβαση σε: