Night Castle
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Night Castle

Το καλύτερο forum τρόμου στην Ελλάδα!
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Μαύρη Πανσέληνος

Πήγαινε κάτω 
+5
AЯianЯhod.ЬЩ.22
paramu8enia
Allison Argent
Favole
Raven
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
paramu8enia
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
paramu8enia


Δίδυμος Αριθμός μηνυμάτων : 4651
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2011
Ηλικία : 27
Τόπος : Memories

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dean! Kaneki-kun
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 06, 2012 10:07 pm

Και εγώ για λυκάνθρωπο έλεγα ότι θα έχει σχέση αυτή η ιστορία!

Αφού τα λέει, λέμε όλα ο Τίτλος!tongue

Περιμένουμεεεε!!!! Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 32070
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Raven
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Raven


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 12430
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Fairytale

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Eric Northman
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 07, 2012 5:02 am

Το καινούργιο κεφάλαιο επειδή το υποσχέθηκα Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 611715


Κεφάλαιο 2ο

Έριξα στο πάτωμα μπροστά από τη βιβλιοθήκη τον κατάλογο με τα πράγματα που θα χρειαζόμουν για τη Σχολή και κόλλησα στο αυτί μου στην κλειστή πόρτα.
Μια καλόγρια που συστήθηκε στη θεία Άμαρι ως Αδερφή Αγκάθα είχε έρθει για να με πάρει. Οι δυο τους είχαν κλειστεί στη βιβλιοθήκη για να συζητήσουν κι εμένα με είχαν βάλει να ελέγξω ότι είχα όλα τα απαραίτητα στη βαλίτσα μου. Όμως, με έτρωγε η περιέργεια κι αφού είχα φτιάξει τα πράγματα από την προηγούμενη, αποφάσισα να “παρακολουθήσω” κι εγώ τη συζητηση. Αν άνοιγαν την πόρτα θα με έβλεπαν να μαζεύω τον κατάλογο που είχε πέσει κάτω κι έτσι δε χρειαζόταν να ανησυχώ.
«Καταλαβαίνετε, έκανα ό,τι μπορούσα για το κορίτσι», έλεγε η θεία μου με έναν περίεργο, απολογητικό τόνο, «αλλά δεν μπορώ μπορω να την κρατήσω άλλο».
«Αποτύχατε να την περιορίσετε;» τη ρώτησε ψυχρά η καλόγρια.
«Δεν ξέρω. Μέχρι την καθορισμένη ημερά είναι αδύνατον να είναι κανείς σίγουρος. Αλλά είμαι σίγουρη πως ακόμα κι εγώ απέτυχα, εσείς μπορείτε να κάνετε περισσότερα. Ο Θεός θα προστατεύσει και εκείνη και εσάς από τις ανίερες δυνάμεις της».
Ανίερες δυνάμεις; Για μένα το έλεγε αυτό; Ήμουν σίγουρη πως δεν είχα καμία απολύτως δύναμη, εκτός ίσως από το να βρίσκω πάντα τρόπους να σπάω τα νεύρα της θείας μου. Αλλά αυτό δεν ήταν κάτι παράξενο. Τα νεύρα της έσπαγαν με το παραμικρό στραβοπάτημά μου.
«Θα έπρεπε, έχετε δίκιο», απάντησε η θεία μου σε κάτι που δεν είχα καταφέρει να ακούσω. «Ελπίζω μόνο να μην είναι πολύ αργά».
«Θα κάνουμε ότι μπορούμε για την κατάστασή της, αλλά αν η φύση της εκδηλωθεί δε θα μπορέσουμε να την κρατήσουμε», είπε αργά η Αδερφή Αγκάθα. Άκουσα μια καρέκλα να σέρνεται στο πάτωμα, σημάδι ότι κάποια είχε σηκωθεί, κι έφυγα βιαστικά. Όμως είχα ξεχάσει τον κατάλογο. Καθώς έσκυβα για να τον πάρω, η πόρτα άνοιξε και ξεπρόβαλε θεία Άμαρι. Με κοίταξε για μια στιγμή με βλέμμα που ήταν ικανό να σκοτώσει αλλά δεν είπε τίποτα.
Πήγα στο δωμάτιό μου και περίμενα. Πίστευα πως θα μου έλειπε. Είχα περάσει εδώ όλη μου τη ζωή.
Πέρασαν μερικά λεπτά πριν ακούσω ένα χτύπημα στην πόρτα. Η Αδερφή Αγκάθα μπήκε μέσα. Η έκφρασή της ήταν κάπως φοβισμένη και σίγουρα δυσαρεστημένη. Κοίταξα μήπως έκανε έτσι για τα ρούχα μου. Ήταν όλα εντάξει, το μαύρο φόρεμα με τα καρό έφτανε μέχρι λίγο κάτω απ’ το γόνατο και ήταν κουμπωμένο μέχρι πάνω, το ίδιο και το λευκό πουκάμισο από μέσα. Αυτή ήταν η στολή της Σχολής και δε φαινόταν να έχει κάποιο πρόβλημα.
«Πρέπει να πηγαίνουμε», είπε. «Έχω να παραλάβω άλλη μία μαθήτρια».
Σηκώθηκα παίρνοντας τη βαλίτσα μου και την τσάντα με τα βιβλία. Βγήκαμε έξω όπου μας περίμενε ένα παλιό αυτοκίνητο. Η θεία Άμαρι, όπως και αρκετοί άλλοι, δεν είχε αυτοκίνητο. Αν και είχα ξαναδεί πολλές φορές, λοιπόν, δεν είχα μπει ποτέ μέσα σε κάποιο. Ένας ηλικιωμένος άντρας καθόταν στη θέση του οδηγού. Η καλόγρια με έβαλε να κάτσω στο πίσω κάθισμα, έβαλε τη βαλίτσα μου πίσω και κάθισε μπροστά.
Έπρεπε να παραδεχτώ πως ήταν άνετα εκεί μέσα, αν και μύριζε έντονα λιβάνι.
Η αδερφή Αγκάθα είπε μια διεύθυνση στον οδηγό και το αυτοκίκητο ξεκίνησε.
«Μήπως γίνεται να ανοίξουμε τα παράθυρα; Ζεσταίνομαι», είπα μετά από λίγο, ελπίζοντας να μην καταλάβουν ότι ήθελα να ανοίξουμε για να φύγει η μυρωδιά.
Η καλόγρια άνοιξε λίγο και αμέσως ένιωσα καλύτερα. Ήλπιζα να μην είναι πολύ μακριά το άλλο σπίτι και μετά η Σχολή γιατί αμφέβαλλα αν θα μπορούσα να αντέξω για πολύ εκεί μέσα.
Μετά από περίπου μισή ώρα, σταματήσαμε μπροστά από ένα μεγάλο σπίτι. Πρέπει να ήμασταν στην άλλη άκρης της πόλης. Η Αδερφή Αγκάθα βγήκε και άφησε εμένα και το γέρο να περιμένουμε. Έμεινε μέσα για δέκα λεπτά και μετά βγήκε με μικρόσωμη κοπέλα με κοντά ξανθά μαλλιά στα οποία υπήρχαν μερικές ξεβαμμένες ροζ ανταύγειες. Φαινόταν πως δεν ένιωθε καθόλου άνετα με τα ρούχα της Σχολής και έδειχνε δυστυχισμένη. Το ύφος της καλόγριας από την άλλη ήταν σαν της είχαν δώσει να φάει με το ζόρι λεμόνια.
«Βγες έξω και κάτσε μπροστά!» με διέταξε. Παραξενεμένη, έκανα ό,τι μου είπε. Εκείνη μπήκε πίσω με την άλλη. «Φεύγουμε!» είπε απότομα στον οδηγό.
Πέρασαν μερικά λεπτά μέχρι να αποφασίσω να γυρίσω πίσω και να συστηθώ με την άλλη μαθήτρια.
«Με λένε Ρέιτσελ», της είπα φιλικά.
Ένα αχνό χαμόγελο σχηματίστηκε στο πρόσωπό της και πήγε να συστηθεί κι εκείνη, αλλά η Αδερφή Αγκάθα τη διέκοψε.
«Απαγορεύεται να μιλάτε!» φώναξε. «Δεσποινίς Ρις, γύρνα μπροστά σου! Ενοχλείς τον κύριο Μάλετ».
Ήθελα να της πω ότι εκείνη τον ενοχλούσε περισσότερο με τις φωνές της, αλλά δεν το έκανα γιατί φαινόταν να με έχει ήδη βάλει στο μάτι και δεν ήθελα να επιβαρύνω τη θέση μου. Γύρισα μπροστά και κάρφωσα τα μάτια μου στο δρόμο. Διασχίζαμε ένα δρόμο με ψηλά δέντρα και από τις δυο μεριές. Μακάρι η Σχολή να ήταν κάπου κοντά γιατί το μέρος ήταν υπέροχο.
Κάποια στιγμή ο οδηγός έστριψε σε έναν παράδρομο και τότε φάνηκε μπροστά μας η Σχολή. Έπρεπε να το φανταστώ ότι θα ήταν κάποιο μοναστήρι κι όχι κανονικό σχολείο. Ακόμα κι έτσι όμως, έπρεπε να παραδεχτώ πως ήταν όμορφα και ήρεμα εδώ. Σταματήσαμε μπροστά από τη σιδερένια πύλη και βγήκαμε, με την Αδερφή Αγκάθα να προπορεύεται κι εμάς να ακολουθούμε. Δεν τολμούσα να πιάσω κουβέντα όμως όσο με άκουγε γιατί ήμουν σίγουρη πως ακόμα κι αν δεν ενοχλούσα κανέναν, εκείνη πάλι θα μου φώναζε πως απαγορεύεται να μιλάω.
Μπήκαμε μέσα στο πέτρινο κτίριο και ανεβήκαμε πάνω. Η Αδερφή Αγκάθα χτύπησε μια πόρτα.
«Εσείς θα περιμένετε εδώ!» έκανε αυστηρά μόλις της δόθηκε η άδεια να περάσει. «Και δε θα μιλάτε!»
Όταν η πόρτα έκλεισε, εγώ έβαλα το αυτί μου πάνω της, όπως είχα κάνει και στο σπίτι.
Η άλλη με τράβηξε. «Τι κάνεις;» ψιθύρισε πανικόβλητη.
«Προετοιμάζομαι», έκανα μέσα απ’ τα δόντια μου και έσκυψα ξανά.
«… πρόβλημα;» Η φωνή που μιλούσε ανήκε σε μια γυναίκα μεγάλης ηλικίας. Δεν είχα καταφέρει να ακούσω τι άλλο είχε ειπωθεί πριν και αυτό δε μου έλεγε κάτι.
«Ναι, Ηγουμένη», απάντησε η Αδερφή Αγκάθα. «Και μάλιστα η μία δεν είχε κανέναν περιορισμό». Μάλλον για μας ήταν λοιπόν. Ίσως ότι της είχαμε δημιουργήσει πρόβλημα; Ή είχαμε εμείς κάποιο πρόβλημα;
«Αυτό είναι πολύ σοβαρό. Η άλλη;»
«Η θεία της την περιόρισε όσο μπορούσε, αλλά φοβάται τώρα που ο καιρός πλησιάζει».
«Μάλιστα. Πες τους να έρθουν μέσα».
Απομακρύνθηκα βιαστικά από την πόρτα κι έκανα ότι παρατηρούσα το τοπίο έξω από το παράθυρο απέναντί μας.
«Η Ηγουμένη θέλει να σας δει», είπε η καλόγρια. Μπήκαμε μέσα και καθίσαμε. Το δωμάτιο ήταν γυμνό εκτός από έναν μεγάλο σταυρό στον τοίχο πίσω από το γραφείο της Ηγουμένης και μια βιβλιοθήκη. Η ίδια η Ηγουμένη ήταν, όπως είχα μαντέψει, μεγάλης ηλικίας, με φωτεινά γαλάζια μάτια που με κοιτούσαν εξεταστικά. Ένας χρυσός σταυρός κρεμόταν στη στήθος της, πάνω από τα μαύρα ρούχα.
«Ρέιτσελ Μέι Ρις και Άμπερλυ Ιβ Μπράντον», είπε. «Πληροφορήθηκα ότι σας έστειλαν εδώ επειδή δημιουργείται προβλήματα στις θετές οικογένειές σας. Έχω δίκιο;»
«Όχι!» είπα αμέσως. «Εγώ προσωπικά δεν έχω δημιουργήσει ποτέ κανένα πρόβλημα! Πάντα άκουγα τη θεία μου και έκανα ό,τι μου έλεγε!»
«Και όπως ακριβώς μου είπε η θεία σου, όλο αντιδράς και αντιμιλάς», είπε ψυχρά η Ηγουμένη. «Κι εσύ, δεσποινίς Μπράντον; Τι έχεις να πεις;»
Η Άμπερλυ δεν είπε τίποτα. Ή όντως δημιουργούσε προβλήματα στο σπίτι της, πράγμα που μου φαινόταν απίθανο, ή είχε δει τη συμπεριφορά της Ηγουμένης και δεν ήθελε να προκαλέσει την τύχη της.
«Μάλιστα. Εσύ είσαι πιο συνεργάσιμη. Αλλά με τον καιρό, δεσποινίς Ρις, είμαι σίγουρη πως θα σε τιθασεύσουμε κι εσένα. Τώρα στα δωμάτιά σας για να προσευχηθείτε ως τις εφτά που σερβίρεται το δείπνο. Δε θα ανεχτώ να πηγαινοέρχεστε, ούτε να μιλάτε! Είμαι κατανοητή;» Η Άμπερλυ έσκυψε το κεφάλι κι εγώ ακολούθησα το παράδειγμά της. «Πηγαίνετε τώρα», είπε.

Τα δωμάτια-κελιά βρίσκονταν σε ένα διπλανό κτίσμα. Ευτυχώς, το δωμάτιό μου ήταν δίπλα στης Άμπερλυ. Βρίσκονταν στο δεύτερο όροφο και ήταν τα μόνα κατοικημένα δωμάτια εκεί. Όλοι οι άλλοι βρίσκονταν στον πρώτο.
Η βαλίτσα μου με περίμενε στο μικρό δωμάτιο. Ήταν κι αυτό πολύ λιτό, με μόνο ένα κρεβάτι, ένα μικρό γραφείο και μια καρέκλα. Στον ανατολικό τοίχο, αυτόν που είχε και το παράθυρο υπήρχε ένας σταυρός, μια εικόνα της Αγίας Αικατερίνης και μια εικόνα της Παναγίας.
Οι οδηγίες μας ήταν σαφείς: να κάτσουμε ήσυχες, να προσευχηθούμε και να κατέβουμε για δείπνο στις εφτά. Αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να συμμορφωθώ. Άνοιξα τη βαλίτσα μου και ξέθαψα κάτω από τις αλλαξιές της στολής ένα άνετο παντελόνι και μια κοντομάνική μπλούζα. Άλλαξα και πήγα προς το παράθυρο. Υπήρχε ένα μικρό πεζούλι στην εξωτερική μεριά που ένωνε όλα τα δωμάτια και ήταν ό,τι έπρεπε. Σκαρφάλωσα έξω και με πολλή προσοχή πήγα ως το δωμάτιο της Άμπερλυ. Χτύπησα το τζάμι και την είδα να γυρνά έντρομη προς το μέρος μου. Είχε κι αυτή αντικαταστήσει τη στολή με μια πράσινη φούστα κι ένα μαύρο μπλουζάκι.
«Θα σκοτωθείς!» είπε ανοίγοντας το παράθυρο για να μπω μέσα.
«Δεν παθαίνω τίποτα», έκανα.
«Γιατί ήρθες εδώ;»
«Βαριόμουν να προσευχηθώ και να μείνω μόνη μου χωρίς τίποτα να κάνω για τρεις ώρες. Μη μου πεις ότι εσύ θα προσευχόσουν!»
«Όχι», παραδέχτηκε χαμογελώντας. «Είχα σκοπό να ξεπακετάρω τα πράγματα και να διαβάσω λίγο».
«Μα, τα μαθήματα δεν έχουν αρχίσει ακόμα!»
Χαμογέλασε πάλι και πήγε ως τη βαλίτσα της, απ’ όπου έβγαλε ένα παλιό βιβλίο, έτοιμο να διαλυθεί. Θα διάβαζε λογοτεχνία, λοιπόν; Εγώ μονάχα μια φορά, πριν από δύο χρόνια, είχα προσπαθήσει, αλλά με έπιασε η θεία μου και από τότε κλείδωνε τη βιβλιοθήκη.
«Κάνεις σαν να μην έχεις ξαναδεί βιβλίο», είπε εύθυμα. Δεν είχα προσέξει πως το κοίταζα σαν να ήταν κάτι παράξενο.
«Όχι τέτοιο. Μπορώ να το πάρω για μια στιγμή;» Η Άμπερλυ μου το έδωσε κι εγώ το άνοιξα με προσοχή.
«Είναι μια ρομαντική ιστορία που διαδραματίζεται στον Τρίτο Παγκόσμιο Πόλεμο», εξήγησε. «Έχω ακούσει ότι συνέβη στ’ αλήθεια. Εμένα πάντως είναι το αγαπημένο μου βιβλίο αυτό και γι αυτό το πήρα μαζί. Ήθελα να έχω κάτι από το σπίτι».
«Εμένα η θεία μου δε με άφηνε να διαβάζω».
«Αν θες μπορείς να το πάρεις», είπε.
«Το εννοείς;» ρώτησα έκπληκτη από την προσφορά της. Βέβαια, ένα βιβλίο δεν ήταν κάτι ασυνήθιστο για τον πιο πολύ κόσμο, αλλά για μένα ήταν.
«Φυσικά. Αρκεί όταν φεύγεις από ‘δω κρατώντας το να μην πέσεις κάτω».
Γέλασα και γέλασε κι εκείνη μαζί μου. Δεν ήθελα όμως να φύγω ακόμα και να την αφήσω μόνη της και χωρίς κάτι να κάνει. Έτσι έμεινα και πιάσαμε κουβέντα.
Ανακάλυψα πως ήταν κι αυτή υιοθετημένη, όπως κι εγώ. Αλλά σε αντίθεση με μένα, αυτοί που τη μεγάλωσαν δεν ήταν συγγενείς της, αλλά οι νονοί της. Δεν είχε γνωρίσει ποτέ τους γονείς της. Την άφηναν να κάνει σχεδόν ό,τι θέλει και της φάνηκε παράξενο να τη στείλουν ξαφνικά σε ένα αυστηρό σχολείο. Ήταν κι αυτή στην ηλικία μου κι έτσι μαντεύαμε πως θα ήμαστε μαζί στις τάξεις.
Όταν η ώρα πήγε εφτά παρά τέταρτο, έφυγα σαν τον κλέφτη και πήγα δίπλα για να αλλάξω. Είχα μόλις βάλει το φόρεμά μου όταν μια καλόγρια ήρθε να με πάει ως την τραπεζαρία.
Όλα έδειχναν πως όσο κι αν μας πίεζαν, δε θα περνούσαμε άσχημα στη Σχολή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Favole
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Favole


Τοξότης Αριθμός μηνυμάτων : 2741
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : Into the Dark

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Bella,Batman,draculaura
Atittude: Scary

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 07, 2012 5:16 am

Ποπο φοβερη η συνεχειααα....δεν εχω να πω κατι....!!!!!! Μονο οτι και αυτη η κοπελα ειναι το ιδιο με την Ρις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://thecryptofdarkness.blogspot.gr/
Raven
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Raven


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 12430
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Fairytale

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Eric Northman
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 07, 2012 5:21 am

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 71070 Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 13873 Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 986460

Και ναι, και όχι. Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 611715
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paramu8enia
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
paramu8enia


Δίδυμος Αριθμός μηνυμάτων : 4651
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2011
Ηλικία : 27
Τόπος : Memories

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dean! Kaneki-kun
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 07, 2012 6:08 am

ΤΈΛΕΙΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!

ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΣΥΝΈΧΕΙΑ!!

Λόγια δεν έχω να πω!

Την άλλη κοπελίτσα την συμπάθησα πολύ!!


Συνέχααααααα!!! :Ρ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AЯianЯhod.ЬЩ.22
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
AЯianЯhod.ЬЩ.22


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 5273
Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ηλικία : 32
Τόπος : Lying in my coffin...Buried in a distant tomb of a distant place...away from unwanted eyes...

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Louis, Lestat and Dracula
Atittude: Mean

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 07, 2012 6:27 am

Η πρωταγωνίστρια όλο λέει ότι ''Θα καλοπεράσει''

Καλά, έχει χαζέψει τελείως; Την έκλεισαν σε κάτι χειρότερο κι από αναμορφωτήριο και εκείνη χαίρεται; Αλλά ξέρω γιατί χαίρεται. Μόνο να μην την πιάσουνε γιατί δεν θα καλοπεράσει. Θα την έχουνε κλεισμένη σε κανένα μπουντρούμι μάλλον μέχρι να μετανοήσει (δηλαδή για πάντα :P )

(Επίσης...τι στο καλό; Αυτό δεν είναι μοναστήρι, το Σάλεμ μεταμφιεσμένο είναι xD)

Όπως απαίτησε και η προλαλήσασα...

ΘΈΛΟΥΜΕ ΣΥΝΈΧΕΙΑ, ΘΈΛΟΥΜΕ ΣΥΝΈΧΕΙΑΑΑ!!! xD
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Raven
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Raven


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 12430
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Fairytale

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Eric Northman
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 07, 2012 2:14 pm

Λέει ότι θα περάσει καλά επειδή βλέπει πως μπορεί να παραβεί τους κανονισμούς, αλλά... όχι και σε μπουντρούμι αν την πιάσουν. Είπαμε, είναι πολιτισμένοι άνθρωποι εκεί (ή ίσως όχι και τόσο πολιτισμένοι tongue)

(Ναι, περίπου...)

Η συνέχεια μπορεί να αργήσει λίγο γιατί πρέπει να την τελειώσω και να τη διορθώσω και δεν ξέρω αν θα προλάβω σύντομα. bag
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Favole
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Favole


Τοξότης Αριθμός μηνυμάτων : 2741
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : Into the Dark

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Bella,Batman,draculaura
Atittude: Scary

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 07, 2012 3:33 pm

Καλα δεν πειραζει με τυυην ησυχία σου εμεις ομως θα περιμενουμε....^_^

Παντως εμενα αυτο που μου κίνησε την περιεργεια ειναι γιατι....αυτες τις 2 τις εβαλαν στον 2ο οροφο.....(και ηταν οι μονες στο 2ο οροφο) και ολους τους αλλους....στον 1ο......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://thecryptofdarkness.blogspot.gr/
Raven
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Raven


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 12430
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Fairytale

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Eric Northman
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 07, 2012 3:47 pm

Τις έβαλαν εκεί για να είναι απομονωμένες και να μην έρχονται σε επαφή με τους υπόλοιπους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Favole
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Favole


Τοξότης Αριθμός μηνυμάτων : 2741
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : Into the Dark

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Bella,Batman,draculaura
Atittude: Scary

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 07, 2012 9:06 pm

Αυτο το καταλαβα......το γιατι ακομα δεν εχω ακριβως καταλαβει.......εξω απο τα ακρα δλδ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://thecryptofdarkness.blogspot.gr/
paramu8enia
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
paramu8enia


Δίδυμος Αριθμός μηνυμάτων : 4651
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2011
Ηλικία : 27
Τόπος : Memories

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dean! Kaneki-kun
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 07, 2012 11:14 pm

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 430499 και εγώ γιατί;;; :Ο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Raven
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Raven


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 12430
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Fairytale

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Eric Northman
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 08, 2012 4:06 am

Μάνια: Τι εννοείς "έξω από τα άκρα";

Μαρία: Τις θέλουν απομονωμένες επειδή τις θεωρούν επικίνδυνες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paramu8enia
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
paramu8enia


Δίδυμος Αριθμός μηνυμάτων : 4651
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2011
Ηλικία : 27
Τόπος : Memories

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dean! Kaneki-kun
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 08, 2012 5:25 am

Χαααααα Θα δούμε στην συνέχεια όμως το πόσο επικίνδυνες είναι! Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 935979 Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 120947

Συνέχεια περιμένουμε! Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 13873
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Katerina Petrova
Dark Elf
Dark Elf
Katerina Petrova


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 5409
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : mystic fall

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: christian ozera, damon salvatore
Atittude: Noble

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 08, 2012 6:09 am

μολις διαβασα τα 2 κεφαλαια....... ενδιαφερον φαινεται, θελω πολυ να δω τι στο καλο συμβαινει. αλλα εχω 2 ερωτησουλες......

1) δεν ειχε μπει ποτε σε αυτοκινητο?
2) τριτος παγκοσμιος??

σε τι εποχη ζει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Raven
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Raven


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 12430
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Fairytale

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Eric Northman
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 08, 2012 3:20 pm

Ζει στο μέλλον (και έχει γίνει και τρίτος παγκόσμιος), απλά δεν έχει πολλή τεχνολογία (γι αυτό και δεν είδες υπολογιστές, κινητά κλπ). Το λόγο που δεν υπάρχει τεχνολογία θα το δεις στη συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Amaranth
Lycan
Lycan
Amaranth


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2751
Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2011
Ηλικία : 26
Τόπος : Night Castle

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude: Mean

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 08, 2012 5:02 pm

αχααα... ΝΕΑ ΙΣΤΟΡΙΑΑ! ΝΑΙ! χεχ.... πολυ ωραια πρεπει να ομολογησω. Γιατί όμως Αγία Αικατερίνη; Σου έκανα κάτι; Έπρεπε να δώσεις το όνομά μου σε ένα μέρος που το παιδιά υποφέρουν; :Ρ (Πλάκα κάνω)

ΣΥΝΕΧΕΙΑΑΑ! ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Raven
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Raven


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 12430
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Fairytale

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Eric Northman
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 08, 2012 10:44 pm

Αχ, με συγχωρείς, δε σε σκέφτηκα. Απλά έψαχνα ονόματα αγιών και μου φάνηκε καλή ιδέα γιατί ακούστηκε αρκετά αυστηρό. Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 784437 tongue

Τη συνέχεια θέλω τα τη διορθώσω σε μερικά σημεία, οπότε αύριο ίσως γιατί σήμερα θα λείπω. Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 611715
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paramu8enia
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
paramu8enia


Δίδυμος Αριθμός μηνυμάτων : 4651
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2011
Ηλικία : 27
Τόπος : Memories

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dean! Kaneki-kun
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 08, 2012 10:59 pm

Καλά θα το αντέξουμεεε!!! Περιμένουμε!!!Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 13873
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Amaranth
Lycan
Lycan
Amaranth


Καρκίνος Αριθμός μηνυμάτων : 2751
Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2011
Ηλικία : 26
Τόπος : Night Castle

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας:
Atittude: Mean

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 09, 2012 7:47 am

έλα μωρέ πλάκα έκανα. Εξάλλου ακούγεται ωραία! :Ρ

Άντε θα κάνουμε υπομονή. Όλοι εδώ μέσα μας έχετε μάθει να κάνουμε υπομονή με τόσες ιστορίες που περιμένουμε να ανεβάσετε :Ρ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Favole
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Favole


Τοξότης Αριθμός μηνυμάτων : 2741
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : Into the Dark

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Bella,Batman,draculaura
Atittude: Scary

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 09, 2012 7:22 pm

λεω "εξω απο τα ακρα" γιατι οπως λεμε τηνν φραση "τα χω καταλαβει μες στα ακρα" δηλαδη εχω καταλαβει οτι ειναι επικινδινες αλλα προς τοο παρον ειναι φυσιολογικα παιδια γιατι τς κρατανε απομονομενες αφου ως τωρα ειναι φυσιολογικες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://thecryptofdarkness.blogspot.gr/
Raven
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Raven


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 12430
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Fairytale

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Eric Northman
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 09, 2012 10:53 pm

Γιατί είναι ηλίθιοι! :Ρ
Σοβάρα τώρα, το κάνουν αυτό επειδή φοβούνται και πιστεύουν ότι όσο πιο απομονωμένες είναι τόσο καλύτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paramu8enia
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
paramu8enia


Δίδυμος Αριθμός μηνυμάτων : 4651
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2011
Ηλικία : 27
Τόπος : Memories

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Dean! Kaneki-kun
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 10, 2012 12:10 am

Αλλά που να ήξεραν! χεχεχε:Ρ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Raven
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Raven


Ιχθύς Αριθμός μηνυμάτων : 12430
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Fairytale

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Eric Northman
Atittude: Kind

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 10, 2012 12:35 am

Όντως! devil2

Oρίστε και η συνέχεια! Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 13873

Κεφάλαιο 3ο

Όλα ήταν πάρα πολύ ήσυχα στην τραπεζαρία. Οι υπόλοιπες μαθήτριες ήταν περίπου εκατό και κάθονταν όλες σιωπηλές. Καμιά φορά κάποια τολμούσε να ψιθυρίσει κάτι όταν ήταν σίγουρη πως δεν την έβλεπαν. Η καλόγρια που μας έφερε μάλιστα, μας έβαλε να κάτσουμε στις δύο άκρες της αίθουσας για να είναι σίγουρη πως δε θα μιλάγαμε μεταξύ μας.
Όταν πήγα να κάτσω στη θέση που μου είχαν πει, δίπλα σε μια μαθήτρια που πρέπει να ήταν κοντά στα είκοσι, εκείνη αποτραβήχτηκε από κοντά μου, σαν να την αηδίαζα. Αισθάνθηκα προσβεβλημένη. Γιατί να το κάνει αυτό; Μου θύμιζε λίγο τον Πίτερ όπως μου είχε φερθεί την τελευταία φορά. Τουλάχιστον όμως αυτή δεν ήταν φίλη μου.
Καθ’ όλη τη διάρκεια του δείπνου την παρατηρούσα γιατί δεν είχα τίποτα καλύτερο να κάνω. Αν και το πρόσωπό της ήταν σχεδόν ανέκφραστο, οι κινήσεις της ήταν νευρικές. Για πρώτη φορά σκέφτηκα πως όλοι όσοι είχα συναντήσει σήμερα φέρονταν παράξενα μπροστά μου, σαν να ήμουν ένας κοινός εγκληματίας που θα τους σκότωνε χωρίς λόγο. Όλοι, εκτός από την Άμπερλυ, αλλά πάλι, και σ’ εκείνη έτσι φέρονταν.
Χάρηκα όταν μας δόθηκε η άδεια να σηκωθούμε και να πάμε στα κελιά μας να πούμε τις βραδινές μας προσευχές. Δεν αισθανόμουν καθόλου άνετα σε ένα τόσο ήσυχο δωμάτιο που όλοι έδειχναν να με μισούν χωρίς λόγο. Η ίδια καλόγρια που μας είχε φέρει μας πήγε και πάνω.
«Θα έρθω σε μια ώρα να ελέγξω», προειδοποίησε καθώς μας άφηνε. Μιας και είχα μία ολόκληρη ώρα στη διάθεσή μου, σκέφτηκα να πάω δίπλα. Ξεγλίστρησα από το παράθυρο όπως και πριν και μπήκα στο δωμάτιο. Η Άμπερλυ καθόταν στο γραφείο και σχεδίαζε πάνω σε ένα πρόχειρο χαρτί. Είχε αφήσει ανοιχτά, μάλλον επειδή περίμενε πως θα ερχόμουν.
Έσκυψα πίσω απ’ τον ώμο της για να δω τι έκανε. Είχε ξεκινήσει να σχεδιάζει ένα ζώο.
«Τι είναι;» ρώτησα.
«Αλεπού», απάντησε και συνέχισε να σχεδιάζει χωρίς να με κοιτάει. «Είναι το αγαπημένο μου ζώο. Είχα πολλά σκίτσα με αλεπούδες στο σπίτι, αλλά δε με άφησαν τα πάρω μαζί. Έτσι αποφάσισα να φτιάξω ένα καινούργιο εδώ».
«Είναι πολύ ωραίο», είπα. «Εγώ δεν μπορώ να ζωγραφίσω. Είχα προσπαθήσει κάποτε και… είχε καταστροφικό αποτέλεσμα».
Η Άμπερλυ γέλασε. «Κι εγώ δεν μπορώ να σκαρφαλώνω στα παράθυρα», έκανε. «Έχω υψοφοβία».
«Αν μπορούσα κι εγώ να ζωγραφίζω έτσι», είπα κοιτάζοντας το σκίτσο που έμοιαζε όλο και πιο αληθινό, «δε θα με ένοιαζε που δε θα μπορούσα να σκαρφαλώνω στα παράθυρα. Θα ξέφευγα αλλιώς».
«Εσύ τουλάχιστον μπορείς να ξεφύγεις κυριολεκτικά αν χρειαστεί. Ενώ εγώ…»
«Φαντάζεσαι όμως να με πιάσουν οι καλόγριες την ώρα που το σκάω;»
«Θα σε κάψουν σαν τις μάγισσες του Μεσαίωνα», έκανε σηκώνοντας για πρώτη φορά το κεφάλι της απ’ το χαρτί. Πρόσεξα πως τα μάτια της δεν ήταν καφέ όπως νόμιζα, αλλά είχαν και μια ιδέα πράσινου. «Τι ιδέες κι αυτές που είχαν τότε… Να καίνε τους ανθρώπους επειδή νόμιζαν ότι είναι μάγοι».
«Γιατί, νομίζεις ότι τώρα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα;» έκανα. «Αυτές τις καλόγριες τις έχω ικανές για όλα».
Η Άμπερλυ γέλασε. Πήγα να της χαμογελάσω, αλλά άκουσα έναν ήχο, σαν…
«Βήματα!» τη σταμάτησα. «Και έρχονται προς τα ‘δω!»
Πετάχτηκα σαν ελατήριο και έτρεξα στο παράθυρο. Πάνω που έβγαινα έξω, η πόρτα άνοιξε και είδα την καλόγρια που μας είχε αναλάβει να στέκει έκπληκτη στη πόρτα κοιτώντας μία εμένα, μία την Άμπερλυ. Είχαμε μαρμαρώσει και οι δύο.
Το μυαλό μου δούλευε πυρετωδώς. Είχα δύο λύσεις: ή να πάω δίπλα και να βγάλω τρελή την καλόγρια, ή να μπω πάλι στο δωμάτιο και να δώσω λογαριασμό για το τι ήθελα εκεί και πώς είχα πάει.
Αν πήγαινα δίπλα, δε θα μπορούσε κανένας να αποδείξει πως είχα βγει ποτέ απ’ το παράθυρο. Ακόμα κι έτσι όμως, ήταν πιο πιθανό να πιστέψουν την καλόγρια που θα έλεγε ότι βγήκα παρά εμένα. Οι καλόγριες, έτσι κι αλλιώς, υποτίθεται πως δε λένε ψέματα. Από την άλλη, αν παραδεχόμουν ότι το είχα κάνει, δε γλίτωνα με τίποτα την τιμωρία. Ίσως όμως να εκτιμούσαν την ειλικρίνεια και να μην τιμωρούμουν τόσο αυστηρά.
Μέσα σε δέκα δευτερόλεπτα, είχα πάρει την απόφασή μου. Κατέβηκα απ’ το πεζούλι μέσα στο δωμάτιο. Και, σαν να ήταν αυτό το μόνο που χρειαζόταν, η καλόγρια άρχισε να φωνάζει.
«Ηλίθιο κορίτσι! Πάλι καλά που σας άκουσα και ήρθα να σας βρω! Δεν το πιστεύω ότι βγήκες από το δωμάτιό σου και μάλιστα με αυτόν τον τρόπο! Θα τιμωρηθείς γι αυτό! Το ίδιο κι εσύ, δεσποινίς Μπράντον, που δεν είπες τίποτα μόλις μπήκε αυτή!» Το βλέμμα της έπεσε ξαφνικά στο γραφείο και στη ζωγραφιά. «Ζωγράφιζες! Πώς τόλμησες;! Πώς τόλμησες να παραβείς τους κανονισμούς με αυτόν τον τρόπο! Και οι δυο θα τιμωρηθείτε αυστηρά!» Πήρε το χαρτί και το έσκισε σε πολλά μικρά κομματάκια. «Εμπρός! Και οι δυο στην Ηγουμένη! Εμπρός!»
Πήρα μια βαθιά ανάσα και σήκωσα ψηλά το κεφάλι. Θα πήγαινα στην Ηγουμένη γιατί ήξερα απ’ την αρχή πως αυτό που είχα κάνει ήταν λάθος αλλά ταυτόχρονα, θα υπερασπιζόμουν και την Άμπερλυ. Δεν ήξερε ότι το να ζωγραφίζει ήταν κακό και αυτό έπρεπε να τους το πει κάποιος. Δεν ήμουν σίγουρη αν εκείνη θα μπορούσε. Ήταν ακόμα μαρμαρωμένη στην ίδια θέση.
Η καλόγρια μας πήγε ως το γραφείο της Ηγουμένης και μουρμούριζε ακατανόητα πράγματα που έμοιαζαν με βρισιές σε όλο το δρόμο.
Χτύπησε την πόρτα αγριοκοιτάζοντάς με. «Πέρασε, Αδερφή Μάρθα», είπε και εκείνη μπήκε. Βγήκε λίγα λεπτά αργότερα και μου είπε να μπω μέσα.
«Δεσποινίς Ρις, βγήκες από το παράθυρό σου και να πηγαίνεις στο δωμάτιο της δεσποινίδος Μπράντον», είπε με φαινομενικά ήρεμο τόνο μόλις κάθισα απέναντί της. Δεν ήταν όμως το κανονικό ήρεμο. Ήταν το “τρομακτικό” ήρεμο, αυτό που είχα μάθει τόσα χρόνια απ’ τη θεία Άμαρι. «Το αρνείσαι;»
«Όχι».
«Όταν ήρθατε εδώ, σας είπα ξεκάθαρα ότι δε θα ανεχτώ να πηγαινοέρχεστε, δεν το είπα;»
Πήρα άλλη μια βαθιά ανάσα για να σταθεροποιήσω τη φωνή μου. «Ναι».
«Τότε για ποιο λόγο το έκανες αυτό;!» φώναξε.
Δεν είχα κάτι να απαντήσω. Δεν μπορούσα να της πω πως δε με ένοιαζαν οι ηλίθιοι κανονισμοί της και δεν ήθελα να προσευχηθώ. Αυτό θα με έφερνε σε ακόμα πιο δύσκολη θέση.
«Όπως το είχα καταλάβει. Είσαι αχάριστη, απερίσκεπτη, ασεβής προς τους κανονισμούς και αυτούς που τους θέτουν. Με λίγα λόγια, ένας σωστός μπελάς! Και δεν είναι μόνο αυτό! Δεν μας είπε αμέσως ότι έπιασες τη δεσποινίδα Μπράντον να ζωγραφίζει!»
«Η Άμπερλυ δεν ήξερε ότι αυτό που έκανε απαγορεύεται!» είπα. «Πώς θα μπορούσε να το ξέρει; Της το είπε κανένας; Ή μήπως είναι αυτονόητο πως οτιδήποτε δημιουργικό πρέπει να καταπιέζεται;»
«Σιωπή!» φώναξε, θυμίζοντάς μου τη θεία μου. «Δεν είσαι η δικηγόρος της! Αν η δεσποινίς Μπράντον, με την οποία βλέπω έχεις πιάσει και φιλίες παρά τους κανονισμούς, θέλει να πει κάτι, ας μου το πει η ίδια! Εσύ αυτό που έπρεπε να είχες κάνει είναι να μας είχες πει τι είδες! Και κυρίως να μην το έσκαγες απ’ τα παράθυρα!»
Αναστέναξα και την κοίταξα. «Αν ο σκοπός σας είναι να με τιμωρήσετε, τότε κάντε το», έκανα ήρεμα. Ήθελα να τελειώνω όσο πιο γρήγορα γινόταν.
«Αυτό ακριβώς θα κάνω! Από ‘δω και στο εξής, δε θα μένετε δίπλα. Και όσο για την κανονική τιμωρία, νομίζω ότι αν μείνεις νηστική για μια μέρα και κάνεις μερικές δουλίτσες, θα σου κάνει καλό».
Πήγα να διαμαρτυρηθώ ότι τουλάχιστον το πρώτο σκέλος της τιμωρίας ήταν υπερβολικό.
«Δε βρίσκεις την τιμωρία σου αρκετή, μήπως;» είπε ειρωνικά βλέποντας πως ήμουν έτοιμη να μιλήσω.
Έσφιξα τα χείλη μου και σηκώθηκα χωρίς να περιμένω να μου πει. Η Άμπερλυ με την Αδερφή Μάρθα κάθονταν απ’ έξω. Σίγουρα θα είχαν ακούσει όλη τη “συζήτηση”.
Η Άμπερλυ μπήκε διστακτικά στο γραφείο και έκλεισε την πόρτα. Περίμενα ότι θα η Ηγουμένη θα φώναζε πάλι, αλλά έκανα λάθος. Μιλούσαν πολύ σιγά και δεν μπορούσα να διακρίνω τι έλεγαν. Πάντως, ότι κι αν της είπε η Ηγουμένη ήταν κακό, γιατί όταν βγήκε είχε δάκρυα στα μάτια. Αγνοώντας την Αδερφή Μάρθα που μας πήγαινε στο κτίριο με τα κελιά, την παρηγορούσα σε όλο το δρόμο. Η Ηγουμένη της είχε απαγορεύσει να μου μιλάει και να ζωγραφίζει και της είχε πει επίσης ότι θα αλλάζαμε δωμάτια.
Και έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν για να μην έχουμε καμία επαφή: τα δωμάτιά μας, αν και βρίσκονταν ακόμα στο δεύτερο όροφο, τώρα ήταν στις δυο άκρες του κτιρίου. Το δικό μου ήταν στο τέλος του διαδρόμου με το παράθυρο στα ανατολικά και της Άμπερλυ ήταν στην αρχή και είχε το παράθυρο στα δυτικά. Ήταν υπερβολικά μακριά για να τολμήσω να πάω από το παράθυρο. Θα κινδύνευα να πέσω. Και κάτι μου έλεγε πως αν δε σκοτωνόμουν απ’ την πτώση, οι καλόγριες θα έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν ώστε να εύχομαι να είχα πεθάνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Allison Argent
Lycan
Lycan
Allison Argent


Αιγόκερως Αριθμός μηνυμάτων : 1182
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2012
Ηλικία : 677
Τόπος : Νεκροταφιο

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Damon salvatore, Jacob Black, Allison Argent, Klodin, Franki
Atittude: Scary

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 10, 2012 1:41 am

Αυτές οι καλόγριες είναι τόσο τρελές και ηλίθιες όσο και οι κανονισμοί που βάζουν Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 76656
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Favole
Vampire Eli†e
Vampire Eli†e
Favole


Τοξότης Αριθμός μηνυμάτων : 2741
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : Into the Dark

Character sheet
Αγαπημένος Ήρωας: Bella,Batman,draculaura
Atittude: Scary

Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαύρη Πανσέληνος   Μαύρη Πανσέληνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 10, 2012 2:19 am

ΠΟΠΟΟΟΟ και μενα μου την εδωσαν οι καλογριες....τι κακιασμενες και υποτιθετε οι ειναι και του θεου.....πιο κακιασμενες δεν βρηκαν....-.- και τις χωρισαν κιολας τις καημενες.....-.-

Επισης κατι που μ κινησε την περιεργια ειναι πως ολοι οι ανθρωποι αυτες τις 2 τις φοβονται...και ξερουν τι ειναι,,,αυες οι ιδιες γιατι δεν ξερουν...?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://thecryptofdarkness.blogspot.gr/
 
Μαύρη Πανσέληνος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 9Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Μαύρη Μαγεία => Ιστορίες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Night Castle :: Δημιουργίες των Μελών μας :: Η βιβλιοθήκη μας-
Μετάβαση σε: